Skip to main content
cart icon
Nu sunt produse în coș!

ALIE 2019 Frescobaldi

• SEC
  • ROZE
  • LINISTIT
  • 750ML
  • 12%
  • ITALIA
ALIE 2019
DESPRE ACEST VIN

Recomandarea de astazi, Frescobaldi Alie Ammiraglia Rose, este numit astfel dupa nimfa Alie, simbol al senzualitatii si frumusetii, caracteristici regasite si in acest mix interesant de Syrah si Vermentino. Intr-o frumoasa culoare roz piersica, vinul cucereste prin notele olfactve de flori de padure, coaja de lamaie, capsune, dar si prin tentele subtile, minerale. Pe palat, se contureaza de asta data arome de cirese, pepene galben si citrice. Va recomandam degustarea acestui vin la 16-18 grade Celsius, ca aperitiv sau insotind diverse preparate culinare, cum ar fi cele bazate pe peste sau cele asiatice, bogate in condimente.

.
Ce spun pasionații despre acest vin
  • Alie este exemplul cel mai elocvent al modului in care Frescobaldi, un producator italian de vinuri cu o traditie de 700 de ani, reuseste nu numai sa se adapteze noilor trenduri, dar si sa propuna unul dintre cele mai interesante si mai explozive rose-uri din Peninsula. Vinul urmareste “sablonul” international al rose-ului superpremium, prin culoare, prin aromele fructate, prin lejeritatea in exprimare, fara sa renunte insa la acea “personalitate” specifica vinurilor toscane: mineralitate incantatoare si caracter “solar”. Aromele sale foarte vaporoase si expresive combina tonurile de fructe rosii, de capsune si zmeura, cu cele de coaja de grapefruit si lamaie coapta, completate de impresii de flori albe si condimente exotice. Gustul citric-fructat are o precizie captivanta datorita aciditatii crocante si a mineralitatii, senzatiile fructate amplificandu-se progresiv si lasand in urma lor un postgust proaspat, viu si energic.

Valentin Ceafalau
    Valentin Ceafalau, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • In primul moment in care am turnat si mirosit vinul in pahar am inchis ochii si mi-am imaginat acea plaja din Grecia, langa Mediterana turcuaz, asa cum mi-au povestit prietenii mei, eu neajungand pana acum acolo! Am simtit savoarea fructelor de mare cu care se potriveste atat de bine si bucuria momentelor de vara tarzie. Citind despre acest vin am aflat ca ‘Halia’ este denumirea greceasca a nimfei maritime ce intruchipa senzualitatea si frumusetea. La fel ca acest vin, facut in Italia, din soiurile Syrah si Vermentino, ce simbolizeaza echilibrul si diafanul, definit de aromele de piersica, nectarina, grapefruit si cireasa parguita. Un vin delicios, ce ramane ca amintire a unei vacantei de vara de neuitat!

Marina Samoila
    Marina Samoila, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Sa notam: producator legendar; istorie milenara; Italia, Toscana litorala; Alie, o senzuala nimfa a marii; probabil nici forma sticlei nu e aleasa chiar intamplator, sugerand acelasi areal concupiscent; Syrah, Vermentino (5%). Si da, rezultatul e conform asteptarilor si chiar mai sus: e unul din cele mai bune roseuri incercate in ultima vreme, are atat finete, eleganta, dar si prospetimea necesara, arome frumoase, clare, florale, fructe rosii, grapefruit . Pe scurt: un rose extrem de reusit, seducator si foarte usor de baut.

George Mitea
    George Mitea, Pasionat de vinuri - Data degustării:
PREȚ SPECIAL MEMBRU 69 LEI 75
delivery icon Livrare gratuită membrilor info icon
Despre acest vin

Recomandarea de astazi, Frescobaldi Alie Ammiraglia Rose, este numit astfel dupa nimfa Alie, simbol al senzualitatii si frumusetii, caracteristici regasite si in acest mix interesant de Syrah si Vermentino. Intr-o frumoasa culoare roz piersica, vinul cucereste prin notele olfactve de flori de padure, coaja de lamaie, capsune, dar si prin tentele subtile, minerale. Pe palat, se contureaza de asta data arome de cirese, pepene galben si citrice. Va recomandam degustarea acestui vin la 16-18 grade Celsius, ca aperitiv sau insotind diverse preparate culinare, cum ar fi cele bazate pe peste sau cele asiatice, bogate in condimente.

S-ar putea
să-ți placă
și

Ofertele zilei pe
Unvinpezi.ro Și Vinometru.ro