Skip to main content
cart icon
Nu sunt produse în coș!

AMARONE CAMPO DEI GIGLI 2015 Tenuta Sant'Antonio

• SEC
  • ROSU
  • LINISTIT
  • 750ML
  • 16%
  • ITALIA
AMARONE CAMPO DEI GIGLI 2015
DESPRE ACEST VIN

Astazi va propunem un vin de neratat, cu un potential excelent de invechire, de 15-20 de ani.

• I Vini di Veronelli: Tre Stelle Oro
  • Tre Bicchieri Gambero Rosso: Tre Bicchieri
  • Bibenda: 5 grappoli
  • Zosimo Wine Selection: 94 points
  • Vini Buoni D'Italia: 4 stelle
  • Mundus Vini: Silver
  • I Migliori Vini Italiani: 94 points
  • Berliner Wine Trophy: Berliner Silver
  • America Wine Awards: Gold

Amarone Campo dei Gigli este un cupaj de Corvinone 70%, Rondinella 20%, Croatina 5% si Oseleta 5%, proveniti din podgorii de 40 de ani. Are o culoare rosu-rubiniu, cu reflexii violet, iar nasul dezvaluie arome de fructe de padure, lemn dulce, piper negru, tabac, ciocolata si condimente. Palatul este echilibrat, foarte intens, cu corp robust. Recomandam servirea la o temperatura de 16-18°C, asociat cu carne rosie la gratar, carne de vanat, branzeturi maturate.

.
Ce spun pasionații despre acest vin
  • Pentru vinteage-ul 2007, pasionatii nostri au scris:

Am citit odata ca un intelectual chinez, cuprins de admiratie pentru o opera literara, semnata, parca, de Shakespeare, s-a ambitionat sa o transcrie integral pe un bob de orez. Si a reusit. Eu, desi am aici la dispozitie un spatiu mult mai generos, nu voi putea nota niciodata toate detaliile care m-au sedus la acest Amarone de mare calibru intre toate pe care le-am degustat pana acum, si sunt multe. Voi spune doar, frust, ca la capitolul tipicitate, calitate si pret, acest Campo dei Gigli este un Amarone formidabil si matur, excelent pentru consumul imediat, evident dupa o aerare de cel putin doua ore, cum cere traditia la acest tip de vin. Ca ofera milioane de nuante intr-o indicibila finete a partiturii dominate de la un capat la celalalt de simfonii de fructe rosii si negre, piele, tabac si condiment, cu un final prelung si cald de mare clasa, asta veti descoperi dumneavoastra pe masura ce structura lui ampla si catifelata vi se va dezvalui val dupa val, in arii inegalabile de placere pura. Ma simt insa dator, aducand omagiu chinezului care din admiratie a facut imposibilul, sa inchei intalnirea cu acest Amarone maiestuos cu cel mai frumos ramas bun al marelui Will, care se adreseaza de aceasta data egoist, recunosc, doar vinului: Good night, sweet Prince!

Razvan Jurca
    Razvan Jurca, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Pentru vinteage-ul 2011, pasionatii nostri au scris:

Acest amarone de la Tenuta Sant'Antonio este ceea ce inteleg eu prin vin de iarna: intens aromatic, cu fructe rosii coapte si cu fructe confiate, ciocolata; foarte corpolent; cu nivel ridicat de alcool, specific vinurilor de genul asta, produse prin metoda appassimento, ce pune sangele in miscare fara sa iti dai seama; bine balansat din toate punctele de vedere. Raciti-l binisor inainte de a-l bea si lasati-l sa se incalzeasca treptat in pahar. In felul acesta ii veti putea dibui toate fetele si ascunzisurile.

Nicusor Cazan
    Nicusor Cazan, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Pentru vinteage-ul 2007, pasionatii nostri au scris:

Daca nu ati auzit de Tenuta Sant’Antonio, o crama de familie din regiunea italiana Valpolicella, inseamna ca patiti exact ca mine: aflati de existenta ei odata cu degustarea acestui fabulos Amarone. Rog doamnele sa-mi ierte ratacirea, dar Campo dei Gigli ma duce, fara sa vreau, cu gandul la o gheisa moderna. Cu alte cuvinte, e imposibil sa-ti doresti o senzatie de placere gustativa pe care vinul acesta sa n-o livreze. Din pahar ies, rand pe rand si toate odata, arome de eucalipt, coacaze, smochine, visine supracoapte, condimente exotice, lemn dulce, tabac, ciocolata si cate si mai cate... Descrierea acestui vin este, in sine, un act sisific: cu fiecare sfert de ora ce trece, el evolueaza, se transforma si se reinventeaza. Cat poate dura aceasta metamorfoza, chiar nu stiu, fiindca, in cazul meu, la un moment dat, tot incercandu-l cu uimire, pur si simplu s-a terminat vinul din decantor.

Razvan Avram
    Razvan Avram, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Pentru vinteage-ul 2011, pasionatii nostri au scris:

Cum am mai spus, stilul vinurilor Amarone mi se pare de obicei un pic exagerat si obositor. Pe de alta parte, exemplarele care reusesc sa pastreze un aer de prospetime in gust si arome pot fi extrem de satisfacatoare, daca-mi permiteti cuvantul. Inutil sa va mai spun, Campo dei Gigli cade in aceasta restransa categorie: fruct intens, cu prospetime debordanta, gust corpolent, catifelat, neasteptat de sec, cu o aciditate excelenta. Trebuie aerat si rotit mult in pahar pentru a-l face sa spuna toate lucrurile de care e capabil, si ceva imi spune ca peste vreo 10 ani povestile lui vor fi chiar mai pline de farmec.

Sorin Stelian
    Sorin Stelian, Pasionat de vinuri - Data degustării:
PREȚ SPECIAL MEMBRU 289 LEI 330
delivery icon Livrare gratuită membrilor info icon
Despre acest vin

Astazi va propunem un vin de neratat, cu un potential excelent de invechire, de 15-20 de ani.

• I Vini di Veronelli: Tre Stelle Oro
  • Tre Bicchieri Gambero Rosso: Tre Bicchieri
  • Bibenda: 5 grappoli
  • Zosimo Wine Selection: 94 points
  • Vini Buoni D'Italia: 4 stelle
  • Mundus Vini: Silver
  • I Migliori Vini Italiani: 94 points
  • Berliner Wine Trophy: Berliner Silver
  • America Wine Awards: Gold

Amarone Campo dei Gigli este un cupaj de Corvinone 70%, Rondinella 20%, Croatina 5% si Oseleta 5%, proveniti din podgorii de 40 de ani. Are o culoare rosu-rubiniu, cu reflexii violet, iar nasul dezvaluie arome de fructe de padure, lemn dulce, piper negru, tabac, ciocolata si condimente. Palatul este echilibrat, foarte intens, cu corp robust. Recomandam servirea la o temperatura de 16-18°C, asociat cu carne rosie la gratar, carne de vanat, branzeturi maturate.

S-ar putea
să-ți placă
și

Ofertele zilei pe
Unvinpezi.ro Și Vinometru.ro