Skip to main content
cart icon
Nu sunt produse în coș!

SER LAPO CHIANTI CLASICCO RISERVA 2013 Mazzei

• SEC
  • ROSU
  • LINISTIT
  • 750ML
  • 13,3%
  • ITALIA
SER LAPO CHIANTI CLASICCO RISERVA  2013
DESPRE ACEST VIN

93 puncte Decanter, 92 puncte Robert Parker, 91 puncte James Suckling, 91 puncte Wine Enthusiast

Realizat 90% din soiul de struguri Sangiovese si 10% din Merlot, vinul are o frumoasa culoare rosie rubinie, cu tente violete. Elegant, intens si cu o structura bine definita, Ser Lapo 2013 vine cu un buchet proaspat, in care se remarca notele de cirese si cimbru. Gustul este vioi, dominat de aromele fructate, de merisoare, zmeura si cirese, urmate apoi de tentele de piele, cedru si pudra de cacao. Acest vin se poate degusta alaturi de preparate precum paste cu diverse sosuri, carne rosie la gratar, branzeturi.

.
Ce spun pasionații despre acest vin
  • Trebuie sa recunosc: am intalnit la viata mea destui amatori seriosi care stramba din nas cand aud de Chianti. Acuma, sigur, n-am de unde sa stiu, poate ca unii s-au intalnit doar cu exemplare comerciale (da, cam proaste!), poate ca altii ar vrea doar Brunello cand e vorba de Sangiovese („e cel mai bun, draga, nu-l vezi ce pret are?”). N-are rost sa intru in polemici, fireste, asa ca va spun doar atat: daca doriti sa gustati un Chianti adevarat, sticla asta de la Mazzei e o tare buna optiune. Lejeritate, catifelare, eleganta, basca niste mici note in fundal care-i vor bucura foarte si pe iubitorii de vinuri mai complexe. Vreti si-o morala? Da, uite ca se pot face vinuri bune si elegante, ascunse sub o aparenta de lejeritate si „baubilitate” (ca n-am gasit alta rima). Si, daca ma intrebati pe mine, un Chianti bun asa trebuie sa fie. Dar gustati-l, nu trebuie sa ma credeti pe cuvant.

Marius Cristian
    Marius Cristian, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Un Chianti vibrant si memorabil, extrem de intens si sofisticat. Un vin perfect finisat, fara nicio asperitate sau astringenta, de parca n-ar fi facut din Sangiovese 100%. Are o culoare visiniu inchis, cu o discreta bordura caramizie si un nas somptuos, deopotriva floral, mineral si vegetal, cu accente de pamant reavan si trufe negre. Corpul este rotund, cu taninuri fine si moi, alcool perfect integrat si o excelenta aciditate. Gustul evolueaza de la coacaze, prune afumate si visine supra coapte, catre senzatii de carne cruda, ciocolata neagra si tabac. Post gustul lung aduce note dulci amarui, migdalate, cu fine aluzii de piper alb si scortisoara. Are nevoie de o decantare de minimum 2 ore si de o asociere cu un preparat ceva mai sofisticat, de genul unui biftec tartar sau a unui muschi de vita cu sos de gorgonzola.

Razvan Avram
    Razvan Avram, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Nu stiu ce pot spune despre un producator care activeaza de pe la 1435. Este evidenta experienta in domeniu, nu credeti? Acest Chianti Classico nu vine decat sa confirme experienta vasta de care aminteam. Plin de savoare, realizat in dulcele stil clasic al zonei, suplu, elegant si precis. Notele florale, de fructe rosii si de vanilie se impletesc perfect cu cele condimentate si cu aluziile care amintesc de coaja de paine. Mijlocul bogat si consistent este de-a dreptul spectaculos si este cel care actioneaza ca un liant intre debutul subtil si finalul exploziv. Mai putem adauga o aciditate foarte bine integrata si o structura taninoasa de in rafinament aparte. Pe scurt, un ansamblu ale carui componente sunt sudate aproape de perfectiune si care nu da semne de uzura. O recomandare calduroasa din partea subsemnatului.

Ciprian Haret
    Ciprian Haret, Pasionat de vinuri - Data degustării:
PREȚ SPECIAL MEMBRU 119 LEI 135
delivery icon Livrare gratuită membrilor info icon
Despre acest vin

93 puncte Decanter, 92 puncte Robert Parker, 91 puncte James Suckling, 91 puncte Wine Enthusiast

Realizat 90% din soiul de struguri Sangiovese si 10% din Merlot, vinul are o frumoasa culoare rosie rubinie, cu tente violete. Elegant, intens si cu o structura bine definita, Ser Lapo 2013 vine cu un buchet proaspat, in care se remarca notele de cirese si cimbru. Gustul este vioi, dominat de aromele fructate, de merisoare, zmeura si cirese, urmate apoi de tentele de piele, cedru si pudra de cacao. Acest vin se poate degusta alaturi de preparate precum paste cu diverse sosuri, carne rosie la gratar, branzeturi.

S-ar putea
să-ți placă
și

Ofertele zilei pe
Unvinpezi.ro Și Vinometru.ro