Skip to main content
cart icon
Nu sunt produse în coș!

Ai TRANSPORT GRATUIT până luni la 09:00 dimineața pe unvinpezi.ro, club.unvinpezi.ro și vinometru.ro. Comandă vinuri bune!

motionmailapp.com

SAAC ROZE 2020 - Domeniile Urlati

• SEC
  • ROZE
  • LINISTIT
  • 750ML
  • 13.5%
  • ROMANIA
SAAC ROZE 2020 - Domeniile Urlati
DESPRE ACEST VIN

Podgoria Dealu Mare are o traditie a cultivarii vitei de vie de aproximativ 500 de ani. Astazi, traditia este dusa mai departe de Domeniile Dealu Mare Urlati, a caror istorie dateaza inca din anul 1700 si care acum inseamna 110 de hectare impartite intre Urlati si Ceptura, doua zone binecunoscute in lumea viticola. De acolo vine si recomandarea noastra, Saac Roze 2020, un cupaj de Cabernet Sauvignon si Feteasca Neagra. De culoare roz stralucitor, vinul este unul armonios, sec, care dezvaluie arome fructate, de cirese amare, capsuni si fructe de padure, continuate apoi de notele de trandafir si parfumuri exotice. Serviti acest vin la 8-10 grade Celsius, alaturi de preparate din peste, paste sau branzeturi fine maturate.

.
Ce spun pasionații despre acest vin
  • Un rose reusit, expresiv si racoritor, excelent de avut in frigider zilele acestea. Arome de fructe rosii primaveratice cu accente discrete de flori uscate si ierburi aromate. Gust rotund, peste asteptari ca densitate si intensitate, cu un final mediu, bine echilibrat intre aciditate si fruct. Sprinten, viu si vesel.

Radu Rizea
    Radu Rizea, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Roze-ul de azi isi face banii si are cate un pic din toate: fructat si o idee condimentat, proaspat, cu destula corpolenta, dar si cu aciditatea care sa o sustina. Nu e nimic complicat aici: un vin racoritor de vara, bine echilibrat, care pluseaza si cu un pic de rotunjime.

Sorin Stelian
    Sorin Stelian, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Ce simpatic e roze-ul asta! E amabil, politicos chiar, ca un vecin de sezlong discret, care-ti imprumuta bricheta cand a ta te lasa balta pe plaja (da, ma gasesc la mare cand scriu acest review), fara sa caute sa se bage in seama inutil cu tine, apoi. De aia iti si place de el, vecinul tau bine simtit: deduci ca, negresit, poti sa te bazezi pe caracterul sau de bun samaritean fara obligatii si data viitoare cand iti frige buza dupa un fum... Diferenta dintre, pentru mine vinul de maine si vecinul de azi, care acum citeste linistit o carte buna, este ca pe domn nu stiu cum il cheama, pe cand pe vin, astazi stim cu totii. Dar iata si asemanarile: ambii sunt cool si prietenosi, nu se baga in sufletul tau neinvitati si evident, au gusturi foarte bune si nu vor sa para altceva decat sunt: un om si un vin care impartasesc o delicioasa cumsecadenie. Asa ca daca aveti nevoie de incuviintarea sa invitati o sticla de Saac la pranzul de week-end, eu v-as recomanda sa i-o acordati. Nu va va dezamagi: cool, elegant, total neintruziv si mereu pe faza, va va bucura discret in fiecare pahar, ca orice vin inzestrat cu o calitate rara: e, atunci cand trebuie, la locul potrivit!

L.E.: Acum am aflat si cum se numeste vecinul meu de sezlong, il cheama Karl (tocmai l-a chemat sotia la masa). L-am salutat si ne-am despartit cu simpatie, confirmandu-mi se convingerea ca am intalnit un om de treaba: la plecare, ca sa nu ma paraseasca neajutorat, Karl mi-a lasat discret, langa sticla de Saac, bricheta lui.

Razvan Jurca
    Razvan Jurca, Pasionat de vinuri - Data degustării:
PREȚ SPECIAL MEMBRU 33 LEI 35
delivery icon Livrare gratuită membrilor info icon
Despre acest vin

Podgoria Dealu Mare are o traditie a cultivarii vitei de vie de aproximativ 500 de ani. Astazi, traditia este dusa mai departe de Domeniile Dealu Mare Urlati, a caror istorie dateaza inca din anul 1700 si care acum inseamna 110 de hectare impartite intre Urlati si Ceptura, doua zone binecunoscute in lumea viticola. De acolo vine si recomandarea noastra, Saac Roze 2020, un cupaj de Cabernet Sauvignon si Feteasca Neagra. De culoare roz stralucitor, vinul este unul armonios, sec, care dezvaluie arome fructate, de cirese amare, capsuni si fructe de padure, continuate apoi de notele de trandafir si parfumuri exotice. Serviti acest vin la 8-10 grade Celsius, alaturi de preparate din peste, paste sau branzeturi fine maturate.

S-ar putea
să-ți placă
și

Ofertele zilei pe
Unvinpezi.ro Și Vinometru.ro