Skip to main content
cart icon
Nu sunt produse în coș!

YOUNG.LILIAC FRUITY 2019 Liliac

• SEC
  • ALB
  • LINISTIT
  • 750ML
  • 11.5%
  • ROMANIA
YOUNG.LILIAC FRUITY 2019
DESPRE ACEST VIN

Crama Liliac da nastere unor tipuri de vin exceptionale, in aceasta regiune traditia seculara transilvaneana impletindu-se perfect cu tehnicile moderne. Strugurii transilvaneni se intalnesc cu experienta austriaca a oenologilor, rezultand vinuri renumite. young.Liliac Fruity 2019 este un vin proaspat, cupaj de Feteasca Alba, Chardonnay si Sauvignon Blanc, de culoare galben pai, cum ii sta bine unui vin tanar. Nasul etaleaza arome de mar si lamaie verde. Pe cerul gurii aciditatea bine definita se impleteste perfect cu corpul rotund, cu note de fructe tropicale si un post gust mineral. Va recomandam sa il serviti la o temperatura de 10°C, alaturi de preparate usoare, fructe de mare, risotto, salate, paste cu legume, carne alba la gratar.

.
Ce spun pasionații despre acest vin
  • Nu are niciun rost sa cauti profunzimi nebanuite sau vreun fir de lana care sa-ti releve complicatele tale meandre sufletesti band acest vin. Nu este un elixir, ci un lichid racoritor conceput (iar conceptia este evidenta analizand ambalajul) pentru consum degajat, convivial si colocvial, cu arome plenare, intense si o lejeritate a gustului care iti sugereaza iar ca e facut sa acompanieze fara a incerca sa atraga prea mult atentia purtatorului de pahar. Atentie care e indreptata oricum spre altceva, spre o conversatie, spre muzica la un festival etc. Asadar e pentru inafara, nu pentru inauntru.

George Mitea
    George Mitea, Pasionat de vinuri - Data degustării:
  • Eu l-as fi botezat Crispy. Pentru senzatia de prospetime pe care ti-o ofera – atat olfactiv, cat si gustativ -, dar mai ales pentru aciditatea crocanta, care ar parea chiar deranjanta daca nu ai consuma acest vin intr-o zi calduroasa de vara. Dar eu il incerc la, deja, 30 de grade Celsius si n-am nicio problema in a ma bucura de el. Feteasca Alba, Regala, Sauvignon Blanc-ul si Muscatul Ottonel au, fiecare, cate ceva de spus in acest vin, in care, insa, cel mai mult vorbeste zona de provenienta, care impune aciditatea de care tocmai ce am amintit. Nu spun terroir-ul, pentru ca, sa fim seriosi, nici macar producatorul nu poate crede ca e vorba de un vin de terroir. Aici vorbim despre un vin simpatic, direct, corect, fara mari veleitati, dar cu o mare calitate: la 11,5% vol.alc. permite aparitia pe masa a inca macar o sticla, asta daca esti doar cu prietena/sotia. Ca daca ai iesit cu prieteni... Mai putin „fruity” decat editiile precedente - ceea ce nu mi se pare deloc rau - , tanarul Liliac aduce totusi note de flori si fructe albe, dar si ceva „exotice”, precum banana sau ananasul. Gustativ, insa, trebuie sa te pregatesti pentru mar verde si citrice, multe dintre ele nu tocmai coapte. Adica, daca e sa fiu usor redundant, exact ceea ce cauti intr-o obisnuita zi torida de vara.

Horia Hasnas
    Horia Hasnas, Pasionat de vinuri - Data degustării:
PREȚ SPECIAL MEMBRU 27 LEI 28
delivery icon Livrare gratuită membrilor info icon
Despre acest vin

Crama Liliac da nastere unor tipuri de vin exceptionale, in aceasta regiune traditia seculara transilvaneana impletindu-se perfect cu tehnicile moderne. Strugurii transilvaneni se intalnesc cu experienta austriaca a oenologilor, rezultand vinuri renumite. young.Liliac Fruity 2019 este un vin proaspat, cupaj de Feteasca Alba, Chardonnay si Sauvignon Blanc, de culoare galben pai, cum ii sta bine unui vin tanar. Nasul etaleaza arome de mar si lamaie verde. Pe cerul gurii aciditatea bine definita se impleteste perfect cu corpul rotund, cu note de fructe tropicale si un post gust mineral. Va recomandam sa il serviti la o temperatura de 10°C, alaturi de preparate usoare, fructe de mare, risotto, salate, paste cu legume, carne alba la gratar.

S-ar putea
să-ți placă
și

Ofertele zilei pe
Unvinpezi.ro Și Vinometru.ro